Bezramkowy smartfon

Smartfony bezramkowe – charakterystyka

Czym charakteryzują się smartfony bezramkowe?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wyraźnie zaobserwować można tendencję producentów nowoczesnych smartfonów do niemal całkowitego wypełniania powierzchni urządzeń szklanym ekranem. Powstają w ten sposób tzw. smartfony bezramkowe, czyli po angielsku bezel-less smartphones.

Charakterystyka smartfonów bezramkowych

Wypełnienie powierzchni smartfona szklanym ekranem w tak wysokim stopniu nie oznacza jednak, że urządzenie całkowicie pozbawione jest ramki. Zazwyczaj smartfon bezramkowy posiada minimalną ramkę boczną oraz niewielką ramkę na części górnej lub dolnej.

Tego rodzaju urządzenia to na przykład najnowsze smartfony Samsunga należące do serii Galaxy. Z reguły smartfony bezramkowe posiadają standardowy rozmiar przewyższający 5 cali, dzięki czemu przy niewielkich wymiarach ramki urządzenie pozostaje poręczne i wygodne.

Można w ten sposób uzyskać więcej wyświetlanego obszaru przy zachowaniu standardowych wymiarów urządzenia. Biorąc pod uwagę fakt, że smartfony ewoluują w kierunku coraz większych ekranów, cecha ta może okazać się bardzo istotna.

W roku 2017 na rynku zaznaczyli swoją obecność różni producenci zajmujący się produkcją smartfonów z coraz mniejszymi ramkami.

Typy konstrukcji w bezramkowcach

Smartfony bezramkowe mogą posiadać różne typy konstrukcji.
Niektóre popularne urządzenia tego typu wyposażone są w wąskie ramki na górze i po bokach ekranu, podczas gdy u dołu znajduje się nieco grubszy obszar.

Bardzo często jest na nim umieszczany np. dodatkowy aparat do robienia selfie. Konstrukcje tego typu posiadają w swojej ofercie m.in. Sharp i Xiaomi. W innych telefonach ramki są jeszcze węższe, ale za to obsługa urządzenia jest bardziej wymagająca.

W takich smartfonach przeprowadzenie wideorozmowy czy zrobienie selfie może wymagać np. obrócenia telefonu. Mocniej zwężone ramki po bokach posiadają np. urządzenia LG czy Samsunga. W ostatnim stosowanym obecnie typie konstrukcji, ramki są tak samo wąskie ze wszystkich stron i posiadają specjalne wycięcie na sensory.

Takie rozwiązanie obecne jest na przykład w iPhone X. Apple zdecydowało się na równą grubość ramki, jednak aparat umieszczony został w charakterystycznym wycięciu u góry.

Podobny zabieg zastosowano w Essential Phone. Tak zbudowany smartfon bezramkowy zachowuje symetrię bez konieczności dostosowywania wyświetlacza.

Estetyka i funkcjonalność smartfonów bezramkowych

W przypadku większości produkowanych obecnie smartfonów bezramkowych, ekran zajmuje nieco ponad osiemdziesiąt procent całego panelu przedniego urządzenia. Producenci najnowszych modeli smartfonów w większości starają się zapełnić jak największą część dostępnej przestrzeni, zapraszamy do zapoznania się z topowymi modelami w przygotowanym rankingu smartfonów na 2017.

Sam wygląd to jednak nie wszystko. Nawet najbardziej efektowny pod względem wizualnym smartfon bezramkowy musi zapewniać odpowiednią funkcjonalność. Poszczególne rodzaje konstrukcji w różnym stopniu wpływają na poziom zagospodarowania przestrzeni wyświetlacza, a tym samym związany z tym komfort użytkowania.

Obecnie producenci dążą do tego, aby smartfony bezramkowe były jednocześnie estetyczne, a przy tym wygodne w obsłudze. Kierunki rozwoju i trendy wyznaczane są przede wszystkim przez flagowce. Sprawdzające się w nich rozwiązania znajdują w następnej kolejności zastosowanie także w innych urządzeniach.

Bezramkowa konstrukcja smartfonów nie tylko nadaje im elegancki wygląd, ale też korzystnie wpływa na wiele aspektów związanych z obsługą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *